Kopie jeskyně Chauvet: vyjímečná cesta v čase


Emmanuelle Sautot
Publikováno 09/04/2015 v 09:25
Réagissez

Tento pátek (pozn. 10. 4.) François Hollande slavnostně otevře s velkou slávou kavernu Pont-d’Arc, téměř přesnou kopi jeskyně Chauvet. Působivá věrná napodobenina (faksimile) původní jeskyně, zapsaná ve Světovém dědictví Unesco, které využívá program zachování velmi přesně. Neporušená během 20 000 let díky sesuvu půdy, byla objevena v roce 1994 třemi speleology. Její kopie otevře své brány veřejnosti 25. dubna. Reportáž.

La fresque des lions de la Caverne du Pont d'Arc créée par Gilles Tosello et Arc-Os
@ SYCPA - Sébastien Gayet

Při vstupu do jeskyně, panorama se soutěskami Ardèche (pozn. department v jižní Francii) naproti dole nabádá ke snění a ponoření do historie.“Je to 36 000 let, lidé kteří zde žili pozorovali ty samé kopce v Ardèche téměř neporušené”, komentuje Vincent Speller, architekt. Postavená nad údolím Pont-d'Arc, kopie jeskyně se jmenuje kaverna Pont-d'Arc, jen dva kilometry vzdušnou čarou od originálu (jeskyně Chauvet) a je ponořená v přírodě uprostřed lesa.

1000 kreseb, z toho 425 figur zvířat

La Caverne du Pont d'Arc, une partie du panneau des chevaux
@ SYCPA - Sébastien Gayet

Jako první prehistoričtí lidé, vstupujeme do jeskyne v polostínu. Když se otvírají dveře, zapomínáte vše: nepravé stalaktity, zrekonstruované kosti a 24 měsíců práce. Cesta v čase začíná.

Je to 36 000 let, lovci – sběrači kultury aurignacienne namalovali asi 1000 kreseb, z toho 425 figur zvířat na stěny jeskyně. Obnovení je ohromující (oblafující). S přesností 1 až 2 cm, vše tam je: kalcitové konkrece, monolity, stalagmity, vlhkost, pach, hlavně kresby, namalované rudým okrem, vyryté pazourkem nebo načrtnuté prstem. Kavalkády koní, bitvy nosorožců srstnatých, nádhery lásky lvů: obrys jemný a stylizovaný a pohyb jsou působivé. Tři bizoní hlavy jsou dokonce realizovány ve 3 D. Díky nedokonalosti a vydutí stěny čenichy nabývají obrys. Bok jedné lvice se stává dutým v důsledku propadliny stěny.

Alain Dalis, výtvarný člen skupiny 10 “plagiátorů”, kteří realizovali malby (s oxidy železa a pigmenty po způsobu aurignacienců), vzdává úctu technice prvních umělců: "Dnes nám nemají co závidět. Znali už rysy, měli techniku, těrky na kreslení, uměli zachytit pohyb. Nejsou to kresby prvního příchozího. Je viditelné, že sem přišli malovat skuteční umělci."

Člověk tady nebydlel

Velké množství tělesných ostatků bylo nalezeno na podlaze a medvědí škrábance na stěnách, ale žádná stopa života člověka. "Říkáme, že člověk a medvěd se střídali uvnitř jeskyně, ale že člověk zde nebydlel", vysvětluje Pascal Terrasse, delegát z Ardèche a prezident velkého projektu kaverny Pont-d'Arc. “Jsme svědky mistrovského díla nástěnného umění. Určití specialisté se domnívají, že jeskyně Chauvet je první reprezentací umění člověka. Doposud jsme měli Lascaux, jejíž datování je od 18 000 let. Neporušené kresby našich předků tam (jeskyně Chauvet), jsou staré více než 36 000 let.”

Uzavření velké veřejnosti od jejího objevení v roce 1994, aby zůstalo dílo neporušené během několika desítek tisíciletí, jeskyně Chauvet zůstává nicméně přístupná skupinám vědců a několika málo privilegovaným osobám.

"Když jsem byl ministr, měl jsem štěstí navštívit jeskyni Chauvet. Dnes když vidím kopii, nalézám výsledek vyjímečný. Malby jsou neobyčejně dobře reprodukovány. Kaverna Pont-d'Arc je správně menší. Procházíme od 3 500 m2 k 8 000 m2”, je nadšený prezident regionální rady Jean-Jack Queyranne při východu ze zahajovací návštěvy. 400 000 návštěvníků ročně je očekáváno v malebné krajině.


přeložila Anna Stradiotová


à lire également
  • Actuellement 4.5 sur 5 étoiles
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Note : 4.4/5 (7 note(s) attribuée(s))

Merci d'avoir participé !

Vous avez déjà noté cette page, vous ne pouvez la noter qu'une fois !

Votre note a été changée, merci de votre participation !


Vos réactions
0 commentaire

Il n'est pas possible de poster des commentaires au-delà de 60 jours après la publication de l'article.